Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.


Türkiye'de 2001'de e-Ticaret Herşeye Rağmen Büyüdü

2001 yılında ekonomi önemli oranda, %8,5 civarında küçüldü. Bilişim sektörü bu küçülmeden en fazla etkilenen sektörler arasında ilk sıralarda yer aldı. Farklı araştırma şirketlerinin raporlarına göre 2001 yılında donanım satışları yaklaşık %60 oranında küçüldü.

Ancak e-ticaret, bu genel resme hiç uymayan bir gelişme gösterdi ve yılı büyüme ile kapattı. Bunda hiç şüphesiz üreticilerin farklı satış kanallarını yeni pazar ve müşteriler bulmak için kullanmaları etkili oldu. 2001 yılı içerisinde farklı alanlarda, farklı iş modelleriyle kurulan e-ticaret sitelerinin çokluğu da bu gelişmeyi onaylıyor. Diğer yandan Şubat ayında yaşanan devalüasyon sonrasında rekabet güçleri artan Türk üreticilerinin dış pazarlarda etkin olma istekleri de, e-ticaretin yaygınlaşmasını sağlayan başka bir gelişme oldu. Düşük maliyetle dünyanın her tarafına ulaşmayı sağlayan e-ticaret, bu yapısıyla ihracat için mükemmel bir altyapı sunuyor.

Bu gelişmelere paralel olarak e-ticaretin bir alt kalemi olarak kabul edilen B2B ticaret de son bir yıl içerisinde hızlı bir gelişme gösterdi. Türkiye'nin KOBİ'lere yönelik ilk B2B pazaryeri turkticaret.net, bu gelişmeden en olumlu etkilenen pazaryerleri arasında yer aldı. 20 bine yakın firmayı bir araya getiren Turkticaret.net sitesi, krizle birlikte yeni pazar ve müşteri arayan firmalar tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Somut olarak rakamlarla ifade etmek gerekirse turkticaret.net, 2001 yılında cirosunu bir önceki yıla göre %200 oranında artırdı.

Ekonomistler 2002 yılına ilişkin daha olumlu bir tablo çiziyorlar. Ekonominin yaklaşık olarak % 3 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. 2001 yılının bilişim sektörü açısından belki de en önemli getirisi, kuruluşların BT'nin verimliliğe sağladığı olumlu etkileri fark etmeleri oldu. Bu bilinçlenme özellikle e-ticaret, B2B gibi kısa vadede dönüşü olan yatırımların 2001'de görece artmasını sağladı.

Ancak, Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin yalnızca %20'si bilgisayar kullanıyor. Bu, önemli bir potansiyele işaret ediyor. 2002 yılında ekonominin büyümesi, döviz fiyatlarının görece daha istikrarlı olması ve kuruluşların BT konusunda bilinçlenmeleriyle bilgisayar kullanan şirket sayısı hızla artacaktır. Tabii bu da e-ticaret ve B2B alanlarına olumlu yansıyacaktır.

Kısacası, 2002 yılında firmalararası e-ticaretin daha da parlak olacağı bir dönem başlayacak. Alıcı ve satıcıların buluşacağı pazaryerleri ile e-ticaret hacminde büyük artışlar yaşanacaktır.
turkticaret.net, KOBİ'leri e-ticarete taşımayı kendisine misyon olarak belirlemiş durumda. Bu yönde 2001 yılında gerçekleştirdiğimiz projelerimiz, 2002 yılında da tüm hızıyla devam edecek. Bu çerçevede Garanti Bankası gibi sektörünün öncüleri ile HP gibi dünya devlerinin aralarında yer aldığı kuruluşlarla iş geliştirme ortaklıklarımız bulunuyor.
KOBİ'lere e-ticarete taşımaya yönelik en yeni projemiz ise Teknoloji Destek Paketleri. KOBİ'ler bu paketler ile web sayfası tasarımından, alan adı, hosting ve e-mail'e birçok e-ticaret öğesine sahip olabiliyorlar.

Teknoloji Destek Paketleri kapsamında web sitesi tasarımı, e-ticaret ve e-iş projelerinin %75'i karşılıksız olarak Dünya Bankası desteği ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından karşılanıyor. Paketleri, en fazla 200 kişi çalıştıran, holding veya şirketler grubuna bağlı olmayan KOBİ'ler satın alabiliyorlar.

Eticaret Merkezi İletişim

 

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.