Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.


İnternet Alışverişleri % 14 Yükseldi

Online Publishers Association (OPA)'nın, online tüketici hareketlerini analiz eden araştırma şirketi comScore Networks ile birlikte gerçekleştirdikleri araştırmaya göre, 2004 yılında en çok artış gösteren bölüm "eğlence" oldu. 2003'de 217.6 milyon $ olan rakam % 90 artarak 2004'de 413.5 milyon $'a ulaştı.

Online Publishers Association'dan Michael Zimbalist "Eğlence, spor ve oyun alanlarında yapılan harcamalar ödemeli içerik alanına yapılan harcamaların en büyük ve en hızlı büyüyen bölümü oldular. Bu da Web'in tüketiciler açısından büyük bir hızla eğlence ortamına dönüştüğünün göstergesi" dedi.

Zimbalist büyük artışın arkasındaki nedenin geniş-bant internet bağlantılarındaki artışın da olduğunu belirterek, tüketicilerin bu sayede eğlence-spor-oyun içeriklerini daha hızlı ve kolay ulaşabildiklerini ve download edebildiklerini söylüyor.

Yasal, ücretli müzik download'ları günümüzde yükselen bir eğilim gösteriyor.

Uluslararası kayıt endüstrisi derneğini IFPI'nin ocak raporunda, Avrupa ve ABD'de 2003 yılında 20 milyon ücretli kayıt yapılırken, 2004'de bu rakamın 200 milyonun üstüne çıktığını gösteriyor.

OPA araştırması, müzik, arkadaşlık ve bilgi sitelerine yapılan harcamaların 2004'de toplam 2 milyar $'a yaklaştığını gösteriyor.

Arkadaşlık siteleri geçen yıl sadece % 4,4 büyümelerine karşın, 469,5 milyon $ ile hala eğlence kategorisinde en çok para kazanan bölüm olarak görülüyor.

Oyunlara yapılan harcamaların da % 21.8 büyüyerek 88.8 milyon $'a ulaştığı görülüyor. Spor ise % 38 artarak 52.8 milyon $ oldu.

Ücretli içerik harcamaları üzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. Kullanıcıların online alışverişe olan güvenleri de yükselişte.

OPA araştırması içinde pornografi, endüstri-kurumsal bültenler için harcana ücretler ya da çok kullanıcılı oyunlara ödenen ücretler bulunmuyor.


Eticaret Merkezi İletişim

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.