Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.


E-TİCARETTE HANGİ BANKA ?


FİNANSBANK'IN GÖZÜ GÜVENLİKTE
Geçtiğimiz yıl yapılan bankacılık testinde, Finansbank verdiği "Live Assistance" hizmeti ile ön plana çıktığını görmüştük. Bu yıl hizmet devam etmesine karşın, geçtiğimiz yıl yaşanmayan yoğunluk telefon bankacılığı ile karşılaştırıldığında chat zaman kazanma aracı olarak önem kazanmıştı. Chat penceresinin açılmasının ardından artı güvenlik önlemi için bir kez daha şifreniz sorgulanıyor. "Eskisi gibi telefon bankacılığına tercih edilir mi?" diye soracak olursanız, cevabımız sürenin artık neredeyse aynı olduğu. Buradaki esas kriter sizin ağırlıklı kullanımınızın hangi interaktif alanda koştuğunuz. Site üzerinde işlemlerinizi yapıyorsanız, Live Assistance hizmeti almak daha kolay olacaktır.
ATM'lerin kullanımı açısından bakacak olursak, geçtiğimiz yıl neyse bu yılda durum aynı Finansbank'ta. Halen EFT ve yatırım işlemleri yapılamıyor, 2002'de 2000 olan ATM sayısı fona devredilen bankalar nedeniyle bin 500'e düşmüş. Ancak 154 olan Finansbank'a ait ATM sayısı 185'e yükseltilerek sayı nezdinde olmasa da aradaki fark kapatılmış. Telefon bankacılığında üç dil desteği ile değerli puanlar alan Finansbank, ayrıca ortalama 1 dakika ve altındaki bekleme süresiyle de dikkate değer bir performans sergiledi.
İnternet ve telefon bankacılığı hizmetlerini kullanmak için ATM kartınızın çıkmasını beklemek zorunda olmayışımız, değerlendirmeleri yapmak için bize ekstra süre kazandırdı. Şifreyi telefon bankacılığını kullanarak oluşturma aşamasında yaşadığımız güvenlik düzeyi etkileyiciydi. Telefondaki müşteri temsilcisi kimlik, adres, ev telefonu, anne kızlık soyadı gibi bir takım bilgileri aldıktan sonra aynı anda bir de cep telefonumuzdan sizi arayarak, güvenlik sürecinin en üst düzeyde olduğunu kanıtlıyor.


HSBC'NİN KANALLARI AÇIK

HSBC Bankasının çağrı merkezi hizmetleri ise, oldukça başarılı. Müşteri temsilcisine kolaylıkla ulaşabiliyor ve sorununuzu hızlı bir şekilde çözebiliyorsunuz. Telefon bankacılığı şifrenizi kendinizin belirleyebiliyor olması bir avantaj. Telefon bankacılığı ana menüsünde sadece ingilizce dil desteği varmış gibi görünse de içeride italyanca, Fransızca, Almanca desteği de veriliyor.
internet bankacılığı web arayüzü grafik tasarım olarak oldukça başarılı. Kullanımı kolay ve siteyi ilk kullanan kişi dahi hiçbir zorluk çekmeden işlemlerini yapabilir. Her aşamada yaptığınız işi görüntüleyip düzeltme şansına sahipsiniz, internet bankacılığı kullanıcı kodu ve şifrenizi kendiniz belirle-yebiliyorsunuz. Böylelikle sizin için anlamlı başkaları için anlamsız şifreler belirleyerek kağıda yazmadan aklınızda tutabilirsiniz. Fakat güvenlik gerekçesiyle belli zaman aralıklarında bu şifreyi değiştirmeniz isteniyor. Fakat son kullandığınız üç şifreyi de kullanamıyorsunuz. Ayrıca sanal klavye özelliği yok. Bu da güvenlik açısından bir dezavantaj. Sanal kartınızın limitini alışveriş öncesi artırıp ardından azaltabilmeniz ise güvenlik açısından iyi bir özellik.
Fakat siz siz olun sakın HSBC internet bankacılığı şifrenizi unutmayın. Söz gelişi bu kış günü evdesiniz ve internet bankacılığı şifrenizi unuttunuz. Acilen de internet bankacılığını kullanmanız gerekiyor. Telefon bankacılığıyla yardım istediğinizde ise sizden en son yaptığınız üç işlem, yer zaman ve miktar olarak isteniyor. Eğer hatırlayamazsanız vay halinize, gidip dışarıda üç işlem yapmak zorundasınız...
HSBC bankasının ATM hizmetleri de oldukça başarılı. EFT dışında birçok işleminizi ATM'lerden hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. ATM sayısı fazla ve dağılımı iyi yapılmış durumda. HSBC kartlarınızla 7 gün 24 saat HSBC ATM'lerinden 400 milyona kadar para çekebiliyorsunuz.


CİTİBANK KART NUMARANIZI SAKIN UNUTMAYIN!

Citibank telefon bankacılığı işlevsel olarak başarılı fakat ilk başta 16 haneli kart numaranızı girmenizin istenmesi tam bir işkence. Çünkü bu numarayı ezberleyebilmeniz neredeyse imkansız. Her seferinde cüzdanınızdan kartınızı bulup çıkarıp numarayı tuşlamanız gerekiyor. Sizin tek belirleyebildiğiniz ise 16 haneli kart numaranızı girdikten sonra sizden istenen dört haneli telefon bankacılığı şifreniz.
İnternet bankacılığının hem ingilizce hem de Türkçe olması artı bir puan. Fakat kullanıcı arayüzü gerek grafik tasarım gerekse kullanış açısından tatmin edici değil. Diğer bankaların internet şubeleri ile kıyaslandığında kullanımı bir parça daha zor. Fakat temel işlemlerin hemen hepsini yerine getiriyor. Bir önceki testimizden bugüne çok fazla bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Halen internet bankacılığında 16 haneli kart numarası ve ATM şifresi kullanılıyor. Sokakta herkesin içinde girdiğiniz ATM şifresinin internet dünyasında kullanılması bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan sanal kart için Citibank'ın üzerinde kart numarası olan bir plastik kart vermesi de çok anlaşılabilir bir durum değil. Neden çalınma ve kaybolma riski olan bir plastik kartı "Sanal Kart" olarak verilsin? Fakat bunun alınan yıllık aidatı haklı bir gerekçeye dayandırdığı kesin.
Citibank ATM'leri ise teknoloji olarak değil fakat üzerinde verilen hizmetler olarak sınıfta kaldı. ATM'lerin kullanım arayüzü diğer bankaların alışılagelmiş arayüzlerinden biraz daha farklı. Ayrıca sayı olarak da çok fazla değiller.


YAPI KREDİ İNTERNETTE GÖZ DOLDURUYOR
Yapı Kredi Bankası'nda altenatif hizmetler, İnternet, ATM, Telefon, Kiosk, WAP veTV bankacılığı olmak üzere 6 kanaldan sunuluyor. PDA bankacılığı alanında yeni çalışmalar içerisinde olan banka, sadece Turkcell müşterilerine özel WAP bankacılığı hizmeti de veriyor. Bunun için WAP teknolojisini destekleyen cep telefonunuzun ayarlarını yapmanız ve WAP yazarak 4O44'e kısa mesaj göndermeniz gerekiyor.
Burada kendi hesaplarınız arasında havale, döviz alım satımı, E tipi YKB likit fon alımı, Digiturk ve Turkcell fatura ödemeleri gibi işlemler yapılıyor. Bu uygulamadan sadece Turkcell abonelerinin faydalanması üzüntü verici tabii. Yani Aria, Telsim ve Aycell abonesi iseniz WAP hizmeti kullanma ayrıcalığınız yok.
ATM üzerinden verilen hizmetlere gelince, EFT yapabilmeniz için şubeye gidip talimat vermeniz gerekiyor. Üstelik EFT yapmayı planladığınız her hesap için ayrı ayrı bu bildirimde bulunmak ön koşul olarak aranılıyor. Yani bir başka bankadaki hesaba acil olarak para transferi yapmak istediniz, internet ve telefon olmayan bir ortamdasınız ama ATM sizin imdadınıza yetişemiyor.
YKB'nin telefon bankacılığında çağrı merkezindeki müşteri temsilcilerinin sorduğum bir dizi soruya karşılık sabırla ve özenle cevap vermelerini doğrusu takdire şayan. Ama aldığımız cevaplar konusunda aynı memnuniyeti duyamıyoruz. Örneğin bankanın dekont fakslayıp fakslamadığını öğrenmek için soru sorduğum iki kişiden biri "Hayır fakslamıyoruz" derken, diğeri "Evet ama sadece çok acil durumlarda. Bu noktada kişinin bize durumun acil olduğunu ispatlaması gerek. Öncelikli tercihimiz e-mail göndermek" diyor.
Artılara gelince YKB'nin internet şubesinin çok sade tasarımı işlem yapmanızı kolaylaştırıyor. Digiturk, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve kablolu TV faturasına ek olarak, motorlu taşıt vergisi ve trafik para cezası, gibi ödemeleri site üzerinde yapabiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak dolar hesaplarınız arasında para transferi sitenin sunduğu bir diğer önemli avantaj.
Sonuç olarak, bankaların alternatif kanallarının testinde Koçbank "En iyi banka" ve "En iyi internet bankası", Finansbank ise "En iyi telefon bankacılığı" ödüllerine sahip oldular. Test dahiline alamadığımız bankalarda ise, zaman yetersizliği en büyük engel olarak karşımıza çıktı. Örne olarak Dışbank'da, ATM kartlarını zamanında gönderemiye-ceklerini söyleyen yetkililer, kartların ancak ocak sonunda elimizde olabileceğini belirttiler. Bankacılık testinde, bütün ITB editörleri, bankaların hepsini aynı şartlar ve bakış açısı altında test etmeye özen gösterdiler.


Untitled Document
Yazının Devamı
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |


Untitled Document Bu kategorideki yazılar..

E-ticarette Hangi Banka ? İTB 'den harika banka bir inceleme yazısı..

Eticaret Merkezi İletişim

 

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.