Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.


E-TİCARETTE HANGİ BANKA ?

KOÇBANK HIZINI GİTTİKÇE ARTTIRDI
Koç Grubu'na bağlı Türkiye'nin en büyük özel bankalarından biri olan Koçbank, bilindiği üzere geçtiğimiz yıl internet bankacılığında birinci seçilmişti. Bu yıl ise, ITB tarafından yapılan testte "en iyi banka" da seçilen Koçbank'ta sanal kart uygulaması başladı. Live Assistance ve PDA Bankacılığı ile öne çıkan Koçbank'ta telefon bankacılığı ile ise hala birçok şeyi yapmanız mümkün değil.
Hesabınızı açtırdığınız anda, tüm şifrelerinizi alabildiğiniz Koçbank'ın, şifre mantığında ise bazı eksiklikler var. Örnek olarak aldığınız kullanıcı numaranızı değiştiremiyorsu-nuz ve 10 haneli (ki bunun bir kısmı rakam, bir kısmı yazı) bu şifreyi akılda tutmanız ise çok zor. Bir yere yazmanız gerekiyor, bu da güvenlik açısından büyük bir kayıp, ikinci bizce çok büyük hata ise, tut ki şifrenizi kaybettiniz ya da unuttunuz, yeni şifre için illa bir şubeye gitmeniz gerekiyor. Alternatif kanalların üzerine bu kadar düşen, bu konuda yatırım yapan, müşterisinin bankaya gitmeden işini hızla çözmeye çalışan bir kurum için büyük bir eksi. Ben yapmak istediğim bir işlem için interneti açıyorsam ve şifremi de unuttuysam ve bunun için bankaya gitmek zorunda kalıyorsam, zaten interneti kullanmaz işlemimi bankada yapabilirim.
Ancak yukarıdaki eleştiriler dışında, Koçbank için negatif söyleyebileceğimiz hiçbir nokta yok. Telefon bankacılığında müşteri yetkilileri, çok kısa bir sürede telefonu açıyorlar ve gerektiğinde herhangi bir işlemi halledemezler ise, sizin telefonunuzu alıp, işlemi sonlandırarak size geri dönüyorlar.
İnternet bankacılığında güvenliğin üzerinde oldukça fazla duran Koçbank, şifrelemeyi sanal klavye üzerinde yaptırıyor. Bu şeklide şifrelerin elektronik ortamda ele geçirilmesini önleyen Koçbank'ta, sade site tasarımının altında oldukça fazla işlem yapmak mümkün. Özellikle fatura ödeme işlemlerinde, taşıt vergisinden su faturasına (ki sadece İSKİ değil), İstanbul dışındaki illerin elektrik faturasından 3 GSM operatörünün faturalarına kadar birçok ödemeyi yapabiliyorsunuz. Internet bankacılığı için söylenecek son şey ise, sade tasarımı dışında, bazı bilgilerin doğru yerlere yerleştirilmesi. Çünkü bilgi olsa bile, tasarım yüzünden göremiyorsunuz.
Koçbank, Altın Noktalar ile beraber 4 binin üzerinde ATM'e sahip. Yatırım işlemlerini bile kontrol edebildiğiniz Koçbank ATM'lerinde EFT yapamamanız ise, büyük bir eksiklik.


İŞ BANKASI'NA TELEFONLARDA TAM NOT

İş Bankası'nda bankacılık testi için Beşiktaş Barbaros şubesinden hesap açtırdık. Hesap açtırma sırasındaki formaliteler çok fazla değildi. Yaklaşık 10 dakika içinde bütün işlemler bitirildi. ATM kartımız ise bir hafta içinde banka şubesine geldi. Şifre de yine banka şubesine gelmişti. Banka kartı aldıktan sonra telefon bankacılığı şifresi için kartı ATM'ye yerleştirdiğinizde sizden telefon şifrenizi belirlemeniz için müşteri numaranızı istiyor. Burada bir mantıksızlık göze çarpıyor. Çünkü o numara ATM'ye yerleştirdiğiniz kartın üzerinde yazılı. Kartı çıkarıp yanınızdaki kişiden aldığınız tükenmez kalemle avucunuza not ediyorsunuz. Bu ayrıntı ilginç bir şekilde hafızamızda yerini aldı.
Banka içinde verilen ufak bir interaktif telefon rehberi uzun uzadıya telefon bankacılığı menusu dinlemenizi gerektirmiyor. İnternet bankacılığı şifrenizi kendiniz belirleyebili-yorsunuz.
Telefon bankacılığında bekleme süresi yoğun iş saatlerinde bile yok denecek kadar az. Bazı bankalarda kullanıcıya yaka silktiren güvenlik sorgulamaları İş Bankası için rahatsız etmeyecek bir şekilde yer alıyor. Sözgelimi yanlış girilmiş bir kullanıcı bilgisini değiştirmek için en son yaptığınız üç işlem sorgulamasına katılmak zorunda kalmıyorsunuz.
İnternet bankacılığı kısmında ise müşteri numaranızdan sonra isminiz, soyadınızın ve şifrenizin yanında iş telefonu veya iş telefonu gibi üçüncü bir bilgi daha gerekiyor. Bu da girişte size sıkıntı veriyor. Ancak içeri girdikten sonra diğer bankaların internet şubelerinden farklı olmadığını görüyorsu-


PAMUKBANK'TA İŞLEMLER KOLAY VE HIZLI
Şu aralar hazineye devredilen Pamukbank'ta, banka içindeki müşteri temsilcilerinin ilişkileri ve ilgileri kusursuz. Özellikle işlem yaptığımız Kızıltoprak Şubesi'nin. Bu bağlamda hesap açtırmak, şifre almak olukça kolay. Pamuk-bank'taki kanalları ise, Dialog (Telefon bankacılığı), internet, TV, web kiosk, WAP, SMS ve ATM olarak tanımlamak mümkün.
En çok kullanılan alternatif kanalda yani Dialog'ta, eğer bir kişinin müşteri numarasını ya da kart numarasını biliyorsanız, o zaman hesaplarla istediğiniz bilgiyi almanız mümkün. Yapmanız gereken "Dialog" menüsünden müşteri numaranızı girmek ve hesap durumunuzu öğrenmek. Yani Pa-mukbank, böyle bir işlem için sizden şifre istemiyor. Bu bizce güvenlik açısından bir risk.
Pamukbank Müşteri Hizmetleri'ni aradığımızda ise, özellikle testimiz için gereken birkaç basit soru da sorduk. Örneğin Pamukbank'ın ATM sayısını öğrenmek istedik ancak cevap veremediler. Konuşmamızda bir başka konu, PDA bankacılığı ile ilgiliydi. Müşteri yetkilisi, PDA bankacılığının olup olmadığı konusunda, önce durakladı, sonra "bunun ne demek" olduğunu sordu. Sonra ise "El bilgisayarlarına hesap işlemlerini girebilirsiniz" dedi. Ben de "Peki" demek zorunda kaldım. Ancak internet üzerinde "kanallarımız" bölümüne girecek olursanız, PDA bankacılığının olmadığını görürsünüz.
Tabii Pamukbank'ta Yapı Kredi Bankası ile berber, diğer bütün bankalarda olmayan bir özellik var, bunu da atlamamak gerek; TV bankacılığı. Özellikle test kriterlerimizde TV Bankacılığı'nı almak istemedik çünkü bu tür bir bankacılığı sadece dijital yayın sunan bir firma üzerinden yapacağınıza göre ve Digiturk'ün de sadece kendi holding bünyesinde olan YKB ve Pamukbank'a böyle bir hizmet verebileceğine göre, hizmet kriterlerine almamamız normaldi. Ancak TV bankacılığı da en az diğer kanallar kadar önemli ve büyük bir kolaylık. Evinizden, internete bağlı olmadan (tabii eğer Digi-turk'ünüz varsa) film arasında bile birçok işlem yapmanız, havale göndermeniz, fatura ödemeniz mümkün.
Son olarak internet kanalı hakkında da diğer bankalarda pek fazla karşılaşmadığımız birşeyi eklemek mümkün; kişiye özel sayfa. Pamukbank'ta internet sayfasına girdiğinizde, bütün hesap bilgilerinizi, ödemelerinizi, kredilerinizi, portföy bilgilerinizi, ödemelerinizde ilgili gelecek döneme ait ajandanızı giriş sayfanızda görmeniz mümkün. Bu da aklınızdaki soruların birçoğunun anında görebilmeniz açısından büyük kolaylık ve size zaman kazandırıyor.


Untitled Document
Yazının Devamı
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |


Untitled Document Bu kategorideki yazılar..

E-ticarette Hangi Banka ? İTB 'den harika banka bir inceleme yazısı..

Eticaret Merkezi İletişim

 

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.