Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.
140 Milyon YTL’lik B2C Pazarı
   
Her yıl daha da büyüyen B2C pazarı, bu yıl ortalama 100 milyon dolar ile kapattı internet üzerinden en çok satışın yapıldığı yılbaşı sonrasında B2C'nin önde giden firmalarıyla 2004'ü, trendleri ve sorunları konuştuk

Yılbaşı birçoğumuz için alışveriş ayıdır. Sevdiklerimize güzel hediyeler almak, yılbaşı gecesi mutlu yüzlerle yeni yıla girmek için bir önemli bir detaydır. Ancak gittikçe zorlaşan iş dünyasında, zaman çok önemli bir kavram haline geldiğinden, alışverişe ayrılan süre gittikçe kısalır. Son 5 yıldır sürekli bir büyüme eğilimde olan B2C (Business to Consumer) siteleri, zamanı olmayan ya da kolayca alışveriş yapmak isteyenler için bir kurtarıcı oldu.
Bundan önce de IT Business Weekly olarak e-ticaret ile ilgili sayılarımızda ve özel araştırmalarımızda B2C ile ilgili verileri sizlere sunmuştuk. Bu sayımızda ise yapmış olduğumuz küçük araştırmada B2C sitelerinin artık birkaç milyondan çift rakamlı milyon dolarlara ulaştığını, toplam pazarın 100 milyon dolar seviyesine çıktığını gördük.
Pazarda B2C siteleri diyince aklınıza gelebilecek başlıca firmalarla görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerde firmaların yılbaşı ve 2004 cirolarından, sorunlarına kadar birçok soruyu kendilerine yönelttik ve ilgi çekici cevaplar aldık. İlerleyen sayfalarda B2C sitelerinin en çok ciro yapan ve en bilinenlerini göreceksiniz ancak yakın bir tarihte Koysepete.com gibi siteler, bir dahaki yazımızda bu sektörün iddialıları arasına girecek.Bakalım ilerleyen zamanda sürekli büyüyen bu sektörde, yeni hangi firmalarla karşılaşacağız?..

B2C'nin ciro kralı: Hepsiburada

Türkiye'nin ciro bazında en büyük B2C sitesi olan Hepsiburada.com, 1998 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Pazara Infoshop olarak giren Hepsiburada, daha sonra 2000 yılında Doğan Holding tarafından satın alındı. Infoshop zamanında sadece bilgisayar ürünlerinin satıldığı site, bu satın alınmayla birlikte çehre değiştirerek, DVD'den, mutfak robotuna binlerce farklı ürünün satıldığı bir alışveriş sitesi haline geldi. Şu an Hepsiburada.com'da bilgisayar, ofis, kırtasiye, cep telefonu, çocuk, ev elektroniği, mutfak, sağlık ve güzellik, saat, çiçek, oto aksesuar, müzik, film, kitap, hediyelik ve spor gibi çeşitli mağazalarda toplam 58 bin 839 farklı ürün satılıyor. Siteye gün geçmiyor ki yeni departman ve ürünler eklenmesin...
Tedarik zinciri için SAP
Ürün sayısı bu kadar çok olunca tedarik zinciri yönetimi de büyük önem taşıyor. Hepsiburada Genel Müdür Yardımcısı Kaan Dönmez, çok satılan ürünlerde stok tuttuklarını diğer ürünleri ise sipariş üzerine tedarik ettiklerini belirtiyor. Hepsiburada bu yapıyı oluşturabilmek için SAP sistemi kurmuş.
Yılbaşı döneminin kendileri için oldukça olumlu geçtiğini belirten Kaan Dönmez, Aralık ayı cirolarını 3 milyon dolar olarak açıklıyor. 2004 yılı toplam cirolarının 23 milyon dolar olduğunu belirten Kaan Dönmez, önümüzdeki sene 40 milyon dolar ciro hedeflediklerini söylüyor. En fazla elektronik ürünlerin satıldığını anlatan Dönmez, son dönemde en fazla tercih edilen ürünleri ADSL modemler ve Motorola MPX200 olarak açıklıyor.
Alışveriş internet ortamı üzerinden olunca haliyle satışların oluşturduğu ağırlıklı dilimde ortam alakalı olarak bilgisayarlar ve cep telefonları. Bu iki ürün grubu en çok satılan ürünler arasında yer alıyor. Daha da ileriye gidecek olursak Hepsiburada.com'da satışların yüzde 75'inin elektronik ürünler tarafından oluştuğunu görüyoruz.
Bilgisayar, cep telefonu ve ev elektroniği satışları Hepsiburada.com adresinin sık ziyaret edilen odaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sitede rahat ve sürekli ulaşımı sağlamak için 4 adet 2 Mbit kiralık hat kullanan Hepsiburada.com veri tabanı için Microsoft SQL Cluster ve 3 adet web sunucusu kullanıyor.
Kredi kartında risk denetimi

Sitede kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, risk denetimi uygulanıyor. Örneğin kredi kartı ilk kez sitede kullanılıyorsa, alışveriş belirli bir limitin üzerindeyse ve kullanılan kredi kartı yurtdışında bir banka tarafından verilmiş ise risk takibi ile kredi kartı sahibinden ve ilgili bankadan onay almadan satış işlemini gerçekleştirilmiyor. İlginç olduğu kadar en sık karşılaşılan sahtecilik türü ise izni olmadan anne babasının kredi kartı ile alışveriş yapmaya çalışan çocuklar...
Adres : http://www.hepsiburada.com/
Ciro : 23 Milyon dolar
Toplam ürün sayısı : 58.839
En çok talep edilen ürün. : ADSL Modemler

Bascuda.com'un silahı müşteri hizmetleri

2001 yılında hayata geçen ve e-ticaret siteleri arasında ilklerden olan Bascuda.com'un günlük tekil ziyaretçi sayısı 35 bini aşan rakamlara ulaşıyor. En çok bilinen alışveriş sitelerinden olan Bascuda.com'un günlük sipariş sayısı ise 500-550 civarında. Ziyaretçi sayısının yüksek olmasının yanı sıra sipariş sayısının da yüksek olması daha güçlü bir altyapıyı gerektiriyor. Bascuda.com Kurucu Ortağı Oktay Yılmaz servis kalitesinden ödün vermediklerini şu sözlerle ifade ediyor: "Bascuda.com bugün Türkiye'de ürünlerinizi en sağlam paketleyen, çok çabuk elinize ulaştıran, teknik servisi ile gurur duyan, ürünlerinizi iade etmek istediğiniz zaman iade için kargo ücreti almayan, ürün çeşitliliği 125 bin çeşidi aşan bir yelpaze ile çok iddialı bir hizmet vermektedir"
Bascuda.com'da cep telefonu, bilgisayar parçaları ve elektronik sınıfına giren yelpazedeki ürünler sitenin daimi en çok satanları arasında yer alıyor. Yılmaz ürün bazında en çok satanı dile getirmenin zor olduğunu, kampanyalara ve piyasaya yeni çıkan ürünlere göre satış rakamlarının sıklıkla değiştiğini belirtiyor.
Bascuda.com'da şu an 42 kişilik bir ekip bulunuyor ve müşterilerine hakkettikleri ilgi ve alakayı teknolojiyi kullanarak veriyor. Satın alınan bir ürün ile ilgili olarak desteğe ihtiyacınız olduğunda siteye birkaç farklı yoldan ulaşabiliyorsunuz. Yılmaz, desteğe yönelik ilk kanal olan e-posta seçeneğini yurtdışından satın aldıkları özel bir yazılım ile yönettiklerini belirtiyor. Bascuda.com müşterilerine bu seçeneği herhangi bir ek yazılım kurmalarına veya kullanmalarına gerek kalmadan direkt olarak site üzerinden sunuyor. Müşteriler, destek almak istedikleri konuda Bascuda.com müşteri hizmetleri yetkililerine veya direkt olarak konunun uzmanı personele sorularını yöneltebilecekleri müşteri iletişim ve destek merkezi adı verilen bölümdeki fonksiyonel arayüzleri kullanabiliyor. Bu yolla Bascuda.com'a iletilen her türlü destek talebi titizlikle ve hızla değerlendiriliyor ve her yazışmaya özel bir kayıt numarası verilerek veritabanına kaydediliyor.
Yılmaz ikinci kanal olan telefon seçeneği için "müşterilerimiz IVR sistemine bağlı özel nallarımızdan müşteri hizmetleri yetkililerimize ulaşarak görüşebilmekte, mesai saatleri dışında ise sesli mesaj bırakarak sorunlarının çözümü için kendilerine bıraktıkları telefon numaralarından geri dönülmesini sağlayabilmektedirler" diyor.
Yılmaz'a göre B2C sektöründeki en büyük problemin halen her evde bilgisayar bulunmaması. Daha yüksek ciro ve daha gelişmiş bir e-ticaret için kişi başına düşen bilgisayar sayısının ve beraberinde internet kullanıcı sayısının artması gerekli. Yılmaz bu engel dolayısıyla e-ticaretin hak ettiği yere gelemediğini ancak tahminlerinin 2007 yılında e-ticaretin ülkemizde de çok yaygın bir şekilde kullanılır hale geleceği yönünde olduğunun altını çiziyor. Bascuda.com 2004 yılı içerisinde 20 milyon dolar, aralık ayında ise 2 milyon dolar ciro elde etmeyi başarmış.
Adres : http://www.bascuda.com/
Ciro : 20 Milyon dolar
Toplam ürün sayısı : 125 bin
En çok talep edilen ürün. : Cep Telefonu

 

Estore ile farklı kanaldan satış

2004 yılını geride bıraktık ve 2005 yılına hızlı bir giriş yaptık. 2004 yılı sonunda B2C firmaları da son yıllarınen yoğun günlerini yaşadılar. Gerek ülkedeki olumlu ekonomik hava, gerekse internet kullanım alışkanlıklarının iyiden iyiye eskiye oranla gelişmesi, online satışlarda bir patlama yarattı. Bu anlamda B2C firmaları yıllardır büyük özveriler ve zorluklarla bugünlere gelmenin meyvelerini yavaş yavaş toplamaya başladılar. Gelecek yıllarla ilgili de umut dolu bir vizyon sağlandı.
Estore Elektronik Ticaret Sanal Mağazacılık Hizmetleri AŞ. Genel Müdürü Gülfem Uycan ile görüştük. Estore B2C sitesi 1999 yılında Türkiye'nin en köklü ve de en büyük B2C sitelerinin başında geliyor. Zamanla gelişen ürün çeşitliliği ve ülke içerisindeki dağıtım kapsama alanı Estore'u en yaygın ziyaret edilen sitelerin başında getiriyor. Estore'a sadece www.estore.com.tr adresinden değil bunun da ötesinde Superonline, Turk.net, Digiturk veya MSN üzerinden de ulaşabiliyorlar. Estore artık Digiturk üzerinden Digialışveriş bölümü üzerinden de TV seyircilerinle hizmet veriyor.
Ayda 30 bin paket!

Şu anda 300 bin üzerinde aktif kullanıcısı olan Estore'un 800 bin üzerinde üyesi bulunuyor. Bu rakamlar ise her geçen gün daha da artıyor. Her yıl daha da katlanan Estore'un cirosu 2004 de toplamda 10 milyon dolara ulaşmış durumda. 2004 yılı boyunca ayda 30 bin civarında paket çıkışı olan Estore'da özellikle 2004 yılının son ayı olan Aralık ayında 2 milyon dolar civarında ciro yapılmış. Yılbaşı dolayısıyla artan alışveriş miktarı aylık ortalama 30 bin civarında olan paket satışını 45-50 bin civarlarına taşımış.
Estore'u diğer B2C sitelerinden ayıran en temel özelliği çok farklı kanallardan erişilebilir olması. Estore sanal alışveriş mağazasına sadece www.estore.com.tr adresinden değil çok farklı kanallardan da ulaşmak mümkün. Evinde bilgisayar ve internet olmayan TV izleyicileri alışverişlerini Digiturk üzerinden Digialışveriş kanalı üzerinden televizyon kumandaları yardımıyla yapabiliyorlar. Ayrıca isteyen kullanıcılar Estore'un çağrı merkezi üzerinden de sipariş geçebiliyorlar. Dileyen cep telefonu kullanıcıları ise WAPveya GPRS teknolojilerini kullanarak sipariş geçebiliyorlar. Estore Genel Müdürü Gülfem Uycan müşterilerinin hangi kanaldan kendilerine ulaşırlarsa ulaşsınlar yine aynı müşteri tanımıyla karşılandıklarını ve tüm bilgileri baştan belirtmek zorunda kalmadıklarını söylüyor. Yani özetle Estore tüm kanallarını entegre etmiş durumda.
Geçtiğimiz ay içerisinde yılbaşı alışverişiyle artan hacim içerisinde en çok nelerin satıldığını sorduğumuzda ise Uycan, "En çok CD ve DVD satışı önde olurdu fakat artık, Kitap, cep telefonu ve elektronik aletler ön planda" diyor. Toplamda 40 kişilik bir ekiple hizmet verdiklerini belirten Gülfem Uycan çoğu sitemlerinin tam olarak otomasyonda olmasından dolayı yüzbinlerce müşteriye sadece 40 kişi ile çok rahatlıkla hizmet verebildiklerini belirtiyor.
Tüm müşterilerinin Estore'un sunmuş olduğu 7x24 destekten yararlanabileceğini belirten Uycan, Turkcell'in çağrı merkezi de olan Global Bilgi'nin kendilerine çağrı merkezi hizmeti sunduğunu söylüyor. Bu anlamda Türkiye'nin en büyük ve en modern çağrı merkezi ile outsourcing mantığı ile çalıştıklarını belirten Uycan müşteri memnuniyetine verdikleri öneminin bir kez daha altını çiziyor. Ülkemizde B2C'de yaşanan en önemli sorunun günümüzde hala e-imza konusunun bir sonuca bağlanamamış olması olduğunu belirten Uycan, "E-imzanın tam olarak kullanıma geçmesiyle birçok sorunda kendiliğinden ortadan kalkacak" diyor. Yaşadıkları bir diğer sıkıntının ise Türkiye'nin uç noktalarında yaşayan kullanıcılarının ürünlere biraz daha geç ulaşması olduğu ekleyen Uycan, bu konuda da yoğun çalışmalar içerisinde olduklarını ve müşteri memnuniyetini artırmak için MNG ve Yurtiçi Kargo gibi iki farklı kargo firması ile çalıştıklarını söylüyor.
Adres : http://www.estore.com.tr/
Ciro : 10 Milyon dolar
Toplam ürün sayısı : 150 bin adet
En çok talep edilen ürün. :

DVD, Kitap, Cep Telefonu

 

Buybye'dan gülümseten alışveriş


Yeni yıla girerken geçtiğimiz yılın parlayan B2C sitelerinden olan Buybye.com'da oldukça sıkı çalıştı. Büyük çoğunluğu aktif 30 bin kayıtlı üyesi bulunan Buybye.com'un 2004 yılında elde ettiği ciro 2,5 trilyon TL. Yeni yıla girmeye hazırlandığımız aralık ayında ise 250 milyar TL ciro elde eden alışveriş portali üst seviyede güvenlik sunuyor. Buybye.com Genel Müdürü Kerem Vaizoğlu güvenlik nedeni ile kredi kartı numaralarını hiçbir yerde ve hiçbir evrede kaydetmediklerini söylüyor ve şöyle devam ediyor "Bunun dışında herhangi bir şekilde kredi kartı bilgileriniz kodlanmış bir şekilde bankaya iletilirken hack edilmesi durumunda SSL sertifikamız sizi 10 bin dolara kadar sigortalıyor"
Buybye.com görsel olarak aynı kategorideki sitelerden çok belirgin farklılıklar gösteren, müşteriyi para harcaması için zorlayan bir tavır sergilemeyen bir yapıya sahip. "Biz müşterilerimize fazla para harcatmayı değil ihtiyaçları
doğrultusunda en uygun alışverişi yapmasını sağlamayı hedefliyoruz"diyen Vaizoğlu, ayrıca kargo ücretinin alt limit olmaksızın bedava olduğuna da dikkati çekiyor. Buybye.com diğer B2C sitelerinden farklı olarak kapıda nakit ve kredi kartı ile ödemeyi de kabul ederek bu tip sitelere güven duymayan kullanıcılara da önemli bir güven sağlıyor.
Buybye.com'un son iki ay içerisindeki favori ürünü ekmek yapma makineleri. Vaizoğlu bu talebin son dönemlerde hijyenik olmayan ekmek fırınlarının televizyondaki görüntüleri olduğuna inanıyor. Şu anda 25 kişinin çalıştığı Buybye.com müşterilerine hemen her konuda destek veriyor. Müşterilerinin bilgilendirme, sorun giderme ve bazen de araştırma yaparak her türlü soru ve sorunlarına çözüm bulduklarına işaret eden Vaizoğlu, Buybye.com'un müşterileri ile profesyonellikten ödün vermeden amatör bir ruh hali ile sıcak ilişkileri bulunduğunun altını çiziyor.
Türkiye'de çok yeni olan bu sektörde halen kredi kartı ile alışveriş yapmanın sakıncalı olduğu konusunda güvensizlikten kaynaklanan bir ön yargı var. "Bu yavaş yavaş ortadan kalksa da hala tam olarak yok olmuş değil" diyor Vaizoğlu, tedarikçi tarafında oluşan bir başka sıkıntının ise stok takip konusunda olduğuna değiniyor. Bazı firmalar stoklarındaki hızlı değişim veya devamlı stok güncelleme konusundaki eksik alışkanlıklarından dolayı kesin ve güncel stok bilgisi veremiyor. Vaizoğlu bu nedenle zaman zaman müşterilerin taleplerini karşılayamayıp ödemelerini iade etmek durumunda kaldıklarını ifade ediyor. Sektörde yaşanan başka bir sıkıntı da yetişmiş iş gücünün çok az olduğunu kaydeden Vaizoğlu bunun sebebini sektörün Türkiye'de çok yeni olmasına bağlıyor.
Adres : http://www.buybye.com/
Ciro : 2.5 Trilyon TL
Toplam ürün sayısı : 20 bin çeşit
En çok talep edilen ürün. :

Ekmek yapma makinesi


Deppo'layana hizmet çok

1999 yılında kurulan Deppo.com, internet üzerinde 2000 yılı mayıs ayında faaliyete geçmiş. Bugün toplam 18 kategoride, 50 bin ürün çeşidi 25o'nin üzerinde tedarikçi firma, 950 yerli ve yabancı marka ile Türkiye'nin online alışverişte önde giden firmalarından biri olan Deppo, sektörde yüzde 100 bağımsız (bir holdingden finansal destek görmeden) faaliyetini sürdüren ender bir şirket.
Deppo'ya Aralık 2004 itibariyle 115 bin 17 kişi kayıt olmuş ve site ortalama 65 bin ziyaretçi alıyor. Kendisinden Deppo hakkında bilgi aldığımız Deppo Genel Müdürü Esra Talu, firmanın her yıl yılbaşı döneminde yıllık satışlarının yüzde 4o'ını gerçekleştirdiğini söylüyor. "Yılbaşı döneminde satışların ağırlıklı bölümünü kurumsal üyelerin siparişleri oluşturmaktadır" diyen Talu, bu dönemde Deppo'nun müşterileri için hazırladığı Yılbaşı Hediye Sepetleri'nin en çok talep gören ürün olduğunu belirtiyor.
Müşteri memnuniyeti ve teslimat konusunda özel bir hassasiyet gösteren firma, İstanbul içinde en hızlı teslimat yapan şirket olduğunu savunuyor. "Sipariş verdiğiniz ürün tedarikçi stoklarında olduğu sürece en geç 24 saat içinde teslimat yapmaktayız" diyen Talu, Türkiye genelinde ortalama 2 iş içinde teslimat yapabildiklerinin altını çiziyor.
Deppo.com'da yılbaşı döneminde, öncelikli olarak en çok "Deppo Yılbaşı Sepetleri" satılmış. "Bu ürünün özelliği sepet içeriğini müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturmaları" diyen Talu, sepetlerin dışında mobil ve elektronik ürünlerin de oldukça yüksek oranlarda rağbet gördüğünü belirtiyor.
Hızlı ve tam destek

Müşteri memnuniyetine oldukça önem gösteren Deppo'da 14 kişi çalışıyor. Ancak firma, kargo/lojistik hizmetleri ve yazılım geliştirme konularında dışardan destek alıyor. Ayrıca kendi içlerinde "Deppo Müşteri Hizmetleri" departmanını kuran firma, hafta içi her gün 09.00 — 18.00 arası, cumartesi günleri 09.00—13.00 arası hizmet veriyor. Bunun dışında tüm müşteriler info@deppo.com adresine günde 24 saat mail atabiliyorlar ve Talu'nun vermiş olduğu bilgiye göre, atılan her destek e-posta'sına en geç 24 saat içinde geri dönülüyor.
"B2C'deki en büyük sorun mevcut internet kullanımı ve kullanıcı sayısının yetersizliğidir" diyen Talu, ayrıca B2C'nin kalkma bilmesi için Türkiye'deki kredi kartı ile alışverişin artmasının ve internet üzerinden kullanımına bankaların destek verilmesinin gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: "Olumsuz ve sakıncalı yönlerinin irdelenmesinden çok, sağladığı avantajların doğru bir şekilde kredi kartı kullanıcılarına anlatılması gerekmektedir. B2C hacminin artması ancak Türkiye'de mevcut internet kullanıcı sayısının artışı ile mümkün olabilir. Ayrıca bilgisayar üzerinden erişimin yanı sıra mobil araçlar ve televizyon üzerinden de B2C faaliyetlerinin yaygınlaşması, daha geniş kitlelere ulaşabilmek açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Bu noktada B2C yapan firmalara hizmetlerini bu alanlara taşıyabilecekleri zeminlerin uygun koşullarla sunulması gerekmektedir."
Adres : www.deppo.comfont>
Ciro : Bilgi verilmedi
Toplam ürün sayısı : 50 bin çeşit
En çok talep edilen ürün. : Deppo Yılbaşı Sepeti


ldeefixe: Kitap kurtları iş başında!

Ideefixe 1996 yılında kurulmuş ve 1999 yılında satışa başlamış bir B2C sitesi. Başlangıçta sadece kültür ürünleri satarak başlayan site zamanla evrimleşerek satışını yaptığı ürünlerin çeşitliliğini artırmış durumda. Kendisiyle görüştüğümüz Ideefixe Genel Müdürü Deniz Karabacak özellikle son 2 ile 2.5 sene içerisinde büyük bir gelişim gösterdiklerini belirtiyor. Karabacak, artık cep telefonlarından dijital fotoğraf makinelerine, kozmetikten oyuncağa kadar pek çok ürün sattıklarını söylüyor. 222 bin üyelerinin olduğunun altını çizen Karabacak, bu üyelerinin yarısının çok yoğun olarak siteyi alışveriş amaçlı kullandıklarını anlatıyor. Araştırma amaçlı olarak da siteyi düzenli takip eden çok sayıda kullanıcı olduğunu yine Karabacak'tan öğreniyoruz.
Ideefixe'nin 222 bin üyesi var. Site her gün 30-35 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ayda 12 milyon sayfa gösteriyor. Satışların yüzde 5,4'ü yurtdışı siparişi. En çok alışveriş yapan ülkeler Japonya, Kanada, Hollanda, ABD. Üyelerinin yüzde 60'tan fazlası üniversite mezunu 140 bin farklı ürün var. Müşterilerinin yüzde 35'i kadın. Siparişlerin yüzde 50'si İstanbul'dan geliyor. Ideefixe 5-22 Ekim 2004 tarihlerinde düzenlediği 2. Geleneksel Sanal Kitap Fuarı'nda günde 100 milyarlık kitap satarak, toplamda fuar süresince 70 bin adet kitap satışı ile bir rekora imza attı. Fuara 82 yayınevi katıldı. Gelecek sene de aynı tarihlerde yapılması planlanan fuarın 2005 hedefi çok daha yüksek.
Ciroları ile ilgili özellikle detay bilgi vermek istemeyen Karabacak, diğer rakam veren firmaların da kimi zaman rakamlarını abarttıkları görüşünde. Karabacak, Türkiye pazarının genel olarak sığ olduğunu ve herkesin (B2C işini yapanları kastediyor) birbirini gayet de iyi bildiğini söylüyor. Türkiye'de internet kullanıcısının zaten az olduğunu tüm B2C sitelerinin ise bu dar kitleyi, hedeflediğini belirtiyor. Bu nedenle Türkiye'deki B2C rakamlarının Amerika ve Avrupa ile kıyaslandığında acınacak düzeyde olduğunu belirtiyor. Kar marjlarının genel olarak düşük olduğunun altını çizen Karabacak çünkü internet üzerinden alışveriş yapanlar en ucuzu hedefliyor diyor.
Ayda 12 bin paket

Ideefixe'den aylık olarak 9 bin ile 12 bin arası paket çıkıyor. Bir paketin ortalama fiyatı ise 75 ile 150 YTL arasında değişiyor. Fiyat yoğunluğu aralığı ise 100 ile 120 YTL arasında değişiyor. Ortalama bir pakette 4 veya 5 ürün olduğunu belirten Karabacak cirolarının diğer büyük sitelerden farklı olmadığını söylüyor.
Ideefixe'i ayıran en temel özelliğin öncelikle kültür ürünleri satması olduğunu belirten Karabacak, bir nevi Türkiye'nin kültür hazinesinin bir arşivini taşıdıklarını belirtiyor. Başta Kitap ve DV olmak üzere cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri geçtiğimiz ay yılbaşı arifesinde yoğun olarak satılmış. Aralık ayında cep telefonu ve elektronik ürünlerin satışı düzenlenen 10 taksit kampanyaları nedeniyle kitap satışlarının da önüne geçmiş. Telefonda ı.ı yıl civarında olan yeni telefon satın alma süresinin 8 aya kadar düştüğü belirtiliyor. Deniz Karabacak, aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 30 satış artışının olduğunu belirtiyor.
Ideefixe'de toplamda 42 kişi çalışıyor. 6 ile 12 kişi arasında değişen bir ekip ise müşteri temsilcileri olarak adlandırılıyor ve müşterilerin her türlü sorunlarını telefon, e-mail veya faks ile çözmeye gayret ediyorlar. B2C'de en büyük sıkıntının internet kullanıcısının azlığı olduğunu belirten Karabacak, ikinci en büyük sıkıntının ise hizmet sektörünün gelişmemiş olmasını gösteriyor, ı Ocak'tan 4 gün sonra bile bankaların YTL uyum süreçlerinde sıkıntı yaşadığı, tedarikçi ve kargo firmalarının yeterince disiplinli ve düzgün iş çıkaramadığı bir ortamda müşterinin mükemmel hizmet taleplerini Türkiye'de gerçekçi olarak bir süre daha ertelemesi gerekecek görünüyor.
Adres : http://www.ideefixe.com.tr/
Ciro : Bilgi verilmedi
Toplam ürün sayısı : 140 bin çeşit
En çok talep edilen ürün. : Kitap, DVD, Cep Telefonu

Yerli E-bay şaha kalktı!

Türkiye'nin ilk açık artırma sitesi olan Gittigidiyor.com, B2C alanında farklı bir yere sahip. Kuruluş çalışmalarına 2000 yılının başında başlanan Gittigidiyor.com, 2001 Şubat ayında faaliyete geçti. Günümüzde Gittigidiyor.com'da 539 kategoride, 65 bin açık artıma devam ediyor ve günde 82 bin ziyaretçi 1.5 milyon sayfa dolaşıyor.
Gittigidiyor.com'un kayıtlı kullanıcı sayısı ise 170 bin.
Gittigidiyor.com Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Serkan Borançılı, yılbaşı döneminde ekstra bir büyüme yaşamadıklarını her zamanki artışın devam ettiğini belirtiyor. Geçtiğimiz Aralık-Ocak döneminde 60 bin ürün Gitttigidiyor üzerinden satılmış.
Borançılı, sitede en fazla koleksiyon ürünlerinin satıldığını en fazla cironun ise elektronik ve bilgisayar ürünlerinden elde edildiğini belirtiyor. Site, ürünlerin listelenmesinden ve satışlardan aldığı yüzde 10 komisyonla para kazanıyor. Gittigidiyor elde ettiği bu kazancın gelir vergisini ödüyor.
Güvenli ticaret sistemi

Gittigidiyor, yurtdışındaki Ebay'e oldukça benziyor ama aralarında çok büyük bir fark var. Ebay, ödeme sistemine hiç karışmazken, Gittigidiyor'da ticaret tamamen güvenli bir şekilde gerçekleşiyor. Açık artırma sonuçlandıktan sonra kazanan alıcı, ürün bedelini 3 iş günü içerisinde, kredi kartı, banka havalesi veya EFT ile GittiGidiyor'un Garanti Bankası havuz hesabına ödüyor.
Para, havuz hesapta açık artırma numarası ile bloke ediliyor. Satıcı ödeme alındıktan sonra 3 iş günü içerisinde ürünü alıcıya gönderiyor. Gönderiyi yaptıktan sonra, kargo fiş numarasını ve kendi banka hesap numarasını Bana Özel/Durum sayfasından giriyor. Alıcı ürünü teslim aldığında, Bakna Özel/Durum sayfasından onay veriyor.
Ürün bedeli, alıcının onayıyla GittiGidiyor tarafından satıcının bankahesabına aktarılıyor. Güvenli Ticaret sayesinde satıcı, ürünü yollamadan önce tahsilatını garanti altına almış oluyor. Alıcı ise, parayı satıcıya ödemeden önce ürünü inceleme fırsatını yakalıyor. Gittigidiyor, güvenli e-ticaret yapısı için Garanti Bankası ile beraber çalışıyor.
Sitedeki en büyük yenilik ise 16 Kasım'da açılan dükkanlar bölümü. Online dükkânlar sayesinde kullanıcılar ürünlerini çok daha ucuza sergileyebiliyorlar. Gittigidiyor'da ayda sadece 25 milyona online dükkan açmak mümkün. Ayrıca dükkan sahibi ödeme altyapısı veya site tasarımı ile de uğraşmak zorunda kalmıyor.
Kullanıcılar GittiGidiyor dükkanları sayesinde tanıdıkları ve alışveriş yapmayı sevdikleri satıcıların tüm ürünlerini birarada, satıcının kendi yarattığı kategorilerde görebiliyorlar. Ayrıca, kullanıcılar GittiGidiyor dükkanlarında binlerce yeni ürün bulabilir ve seçtikleri ürünleri Hemen Al! ile sabit fiyattan ve hiç beklemeden satın alabiliyorlar.
Gittigidiyor Genel Müdürü Serkan Borançılı'nın bu seneki hedefi oldukça büyük. Borançılı hedeflerini 170 bin olan kullanıcı sayısını 400 bine çıkarmak olarak açıklıyor.
Adres : http://www.gittigidiyor.com/
Ciro : Bilgi verilmedi
Toplam ürün sayısı : 65 bin
En çok talep edilen ürün. : Koleksiyon ürünleri

Eticaret Merkezi İletişim

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.