Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.E-TİCARETTE HANGİ BANKA ?

Sabırsızlıkla beklenen, bankaların alternatif kanallarının bu yılki testi tamamlandı. Geçtiğimiz yıla oranla puanlarını yükselten bazı bankalar, teknolojinin kullanımı konusunda henüz yolun basında. Daha fazlasını tablolar esliğinde ilerleyen sayfalarda bulacaksınız

Bankaların alternatif kanallarla verdikleri hizmetlerin kalitesi her geçen gün çıtayı yükseltiyor. Bu sayımızda IT Business editörleri olarak geçen yıl olduğu gibi bankaların ATM, telefon ve internet bankacılığı hizmetlerini test ettik.
Bu yıl yaptığımız testten çıkan sonuç ise, genel olarak bankaların alternatif kanatlardaki hizmetlerinde gözle görünür bir iyileşme olduğuydu...

INTERNETTE LIVE ASSISTANCE FARKI
İnternet bankacılığı, günümüzde bankalar için olmazsa olmaz bir yere sahip. Bu alanda bankalar arasında neredeyse tüm hizmetlerde başa baş bir çekişme var. Ancak live asistance hizmeti veren bankalar kendilerini öne çıkardı. Nitekim internet bankacılığında birinci sırada yer alan Koçbank'ta bu kriter belirleyici oldu. Garanti Bankası'nın internet şubesindeki ajanda bölümü bir artı olarak ön plana çıktı. Bankaların fatura ödemeleri de bir standart olarak başka bir kriterdi. Bu da internet bankacılığının yerleşmesi açısından önemli bir noktaya işaret ediyor.
Bankaların sanal klavye uygulamaları internet bankacılığında güvenlik açısından önemli bir noktaydı. Test ettiğimiz bankalar içinde Garanti Bankası, Akbank, Koçbank ve İş Bankası bu hizmeti kullanıcılarına sunuyorlar. Kullanım kolaylığı açısından öne çıkan bankalar ise Garanti Bankası, Akbank ve Koçbank oldu. Bankaların genelinde kullanım kolaylığı açısından uzun kullanıcı adı ve şifreler eksi puan aldılar. Geçen seneki testle karşılaştırıldığında ise yılın atak yapan internet bankası Akbank oldu. Akbank'ın diğer alanlardaki atılımları kendisini burada da hissettiriyor. Finansbank'ta ise internet ve telefon bankacılığı hizmetlerini kullanmak için ATM kartınızın çıkmasını beklemek zorunda olmayışı, değerlendirmeleri yapmak için süre kazandırdı.


ATM YARIŞI BAŞBAŞA
Günümüzde günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan ve bizi bankalardaki kuyruklardan kurtaran ATM'leri de testimiz çerçevesinde değerlendirdik. Tüm editörler bankalardan aldıkları kartlar ile bankalarda işlemler yaptılar Bu değerlendirmede zaten çoğu ATM'de olan genel özellikleri değerlendirme dışında bırakarak hayatı kolaylaştıran ve fark yaratan temel özellikleri ayrım noktası olarak belirledik. Neydi bunlar? Günümüzde birçoğumuzun sürekli olarak başvurduğu EFT işlemlerinin ATM'ler üzerinden yapılabilmesi önemli bir özellikti. Ayrıca vezne kuyruklarından bizleri kurtaran para yatırma işlemi de bir diğer artışıydı ATM'lerin. Son olarak da yatırım işlemlerinin ATM'lerden yapılıp yapılamadığını araştırdık. Tüm bu kriterler çerçevesinde Garanti Bankası, Akbank, Pamukbank ve Yapı Kredi Bankası bizden tam not aldılar. Çünkü bu özelliklerin tamamına sahiptiler. Bunları Koçbank, HSBC ve İş Bankası'nın ATM'leri izledi. Onların ise tek eksiği ATM'ler üzerinden EFT hizmetinin verilemiyor olmasıydı. Yaygınlığı bir kriter olarak almadık. Çünkü Ortak Nokta e Altın Nokta gibi yapılanmalar sayesinde neredeyse tüm bankaların ATM'leri yurt çapına homojen olarak dağılmış durumda. Finansbank ve Citibank ise ayrım kriterlerimizden sadece para yatırma hizmetini verebildikleri için daha az puan aldılar.

Untitled Document
Yazının Devamı
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |


Untitled Document Bu kategorideki yazılar..

E-ticarette Hangi Banka ? İTB 'den harika banka bir inceleme yazısı..

Eticaret Merkezi İletişim

 

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.