Anasayfa
Eticaret Nedir?
Eticaret Altyapısı
Epazar Bilgisi
Eticaretin Kuralları
Doğrudan Pazarlama
Eticarette Taraflar
Ödeme Yöntemleri
Ödeme Araçları
Bankalar ve Eticaret
Eticarette Vergiler
Eticaret ve Güvenlik
Pazarlama
Etkiler
Politikalar
ETIK
Eticaret Kanunları
Kuruluşlar
Türkiye'de Eticaret
AB Eticaret Direktifi
Internet Sık Sorulan Sorular
Windows Sorunları ve Çözümleri
Eticarette Reklam
İletişim

E-Ticaret Eğitimi
Online eğitim ile e-ticaret ve e-iş konularında uzmanaşmak isteyen katılımcılara fırsat.


e-Ticaret Hacmi Büyüyecek
Nevzat Aydın / Yemeksepeti.com Genel Müdürü

2004 yılına e-ticaret açısından yaklaştığımızda karşımıza birkaç önemli nokta çıkıyor. İnsanlar internet üzerinden ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren şirketlere geçtiğimiz yıllara oranla artık daha fazla güvenmeye başladılar ve e-ticaret sitelerine olan tüketici talebi çoğaldı.

2004 yılı içerisinde ülkemizdeki e-ticaret sitelerinin sayısının artması ve faaliyet alanlarının genişlemesi hiç kuşkusuz talebin çoğalmasını hızlandıran bir faktör oldu. Talebin çoğalmasının diğer bir nedeni ise bilgisayar ve internet kullanıcılarının sayısında yaşanan artış. Bunda da özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde internet erişimi hizmetlerinin yaygınlaşması ve ucuzlamasının büyük etkisi var.

Ayrıca yoğun şehir yaşamı içerisinde geleneksel anlamda alışverişe yeterli zamanı ayıramayan kesimin internet üzerinden ticarete yönelmesi kadar doğal bir şey de yok. Çünkü evinizden ya da işyerinizden çıkmadan bilgisayar başında her türlü ürünü görüyor, ürünlerin kalite, fiyat ve özeliklerini birbiriyle karşılaştırıyor, satınalma tercihinizi buna göre yapıyor ve bir e-ticaret sitesinden sipariş verebiliyorsunuz.

Ayrıca e-ticaret sitelerinin sunduğu fiyat avantajları da tüketiciler için cazip boyutlara ulaşmış bulunuyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin kullanıcı güvenliğine büyük önem vermesi, başarılı ve kolay kullanılabilir site dizaynlarını gerçekleştirmiş olmaları, ayrıca tüketicinin korunması anlamında gösterdikleri özen geçtiğimiz yıl içerisinde sektörde yaşanan olumlu gelişmeler arasında sayılabilir. Çünkü bu gelişmeler ve elde edilen güven sayesinde geçtiğimiz yıl daha çok insan internet üzerinden ürün ya da hizmet satın aldı.

Tahminim, bu durumun önümüzdeki yıl içerisinde de devam edeceği yönünde. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, e-ticaret sitelerinden ürün ya da hizmet satın alan tüketicilerin en büyük sıkıntılarından biri internet bağlantılarında zaman zaman yaşanan kesilme ve kopukluklar. Özellikle sipariş aşamasında bu tip sıkıntılarla karşılaşan müşterilerin bir kısmı, benzer bir sorunla yeniden karşılaşacakları düşüncesiyle e-ticaretten uzaklaşıyor. E-ticaret siteleri, kendileri dışında gelişen böylesi problemlere ne yazık ki müdahale etme imkanına sahip değiller. Bu sorunun aşılabilmesi ancak internet servis sağlayıcı firmaların sundukları hizmetlerde ve internet altyapısında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarıyla aşılabilir.

Her ne kadar 2004 yılı içerisinde olumlu gelişmeler yaşanmış olsa da, Avrupa ülkeleri ve ABD’yle kıyasladığımız zaman ülkemizdeki e-ticaret hacminin yeterli boyutta olduğunu söyleyebilmemiz mümkün değil. Tüm dünyada hızla gelişen ve tüketicilere her geçen gün bir yenilik sunan e-ticaret, ülkemizde daha ilk adımlarını atıyor diyebiliriz. Bu alanda hızlı bir gelişme kaydettiğimiz bir gerçek, ama daha sağlam ve daha büyük adımlar atmaya ihtiyacımız olduğu da bir başka gerçek. Unutmamak gerekir ki, sektörde yaşanan tüm olumlu gelişmeler, sektörün daha fazla büyümesine ve daha çok tüketicinin e-ticareti tercih etmesine neden olacaktır.

2004 yılı içerisinde gerek ekonomik anlamda yaşadığımız gelişmelerin, gerekse AB yolunda atılan önemli adımların sektöre yansıması mutlaka olumlu olacaktır. Ülkemizde e-ticaret anlamında geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmelerin 2005 yılı içerisinde de artarak devam edeceğine inanıyorum. E-ticaret firmaları olarak insanlara hızlı ve sorunsuz hizmet sunabildiğimiz oranda sektör büyüyecektir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının tüketicilere sundukları hizmetin kalitesi büyük önem taşıyor. Ayrıca bilişim sektörümüzün büyümesi ve daha çok insanın internet kullanması, ülkemizde e-ticaretin gelişmesine yardımcı olacak diğer etkenler arasında sayılabilir.

 

E-Ticaret Online Eğitimleri


E-Ticaret ve E-İş Uzmanları yetiştirmek üzere Educore University tarafından hazırlanan program hem online eğitim ile katılımcılara teorik eğitim veriyor hem de seminer ve danışmanlık proje uygulamaları ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere eğitim merkezi ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Detaylı bilgi www.educoreuniversity.com adresinden alınabilir.

 


Araştırmalar

 

Türkiye'nin En Büyük 500 İşletmesinde E-ticaret
Üzerine Bir Araştırma
(pdf)

 

Türkiye'de İnternet Perakendeciliği

 

Yurtdışına E-Ticaret (B2C İhracat) Rapor (pdf)

 

B2B Pazarında Ticaret ve Rekabet (OAS)

 

e-Ticaret Referans Belgeler

 E-TİCARET ???
HER ŞEYİ SORUN!

Birleşmiş Milletler
Eticaret Gelişim 2004 Raporu
Overview[PDF,194KB]
Full report [PDF,10MB]


 
 

Untitled Document
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır © E-ticaretMerkezi.NET 2011 0216 518 78 26
Eğitim ve bilgilendirme amacı dışında dokümanlar kopyalanamaz.